کارگاه آموزشی آسیب شناسی سیستمهای مدیریت منابع انسانی برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مهدی جلالی رییس گروه برنامه ریزی آموزش نیروی انسانیِ اداره کل امور اداری و پشتیبانی سازمان پژوهش با اشاره به تشکیل کارگاه آموزشی آسیب شناسی سیستمهای مدیریت  منابع انسانی درتاریخ 27 آذرماه افزود: دراین کارگاه که باارائه آقای دکتر عزتی جیوان ازاعضای هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزارشد آسیب شناسی  سیستمهای  مدیریت  منابع انسانی براساس مدل استاندارد34000تبیین و بررسی گردید.

وی افزود،استاندارد 34000منابع انسانی ابزار ارزیابی و آسیب شناسی فرایند ها و نتایج منابع انسانی است واین استاندارد زیربنایی نقشه راهی برای تعالی سیستم‌های منابع انسانی در جهت تحقق استراتژی‌های سازمان است. استاندارد 34000 در سال 2001 برای اولین بار درسازمانهای بزرگ و به‌ویژه سازمانهای دانش‌محور به کار گرفته شد و تاکنون درسازمانهای بسیاری اجرا شده است.

جلالی در خصوص فلسفه زیربنایی و اصول اساسی حاکم بر استاندارد34000 خاطر نشان  کردکه در سازمان‌های موفق، شایستگی‌های منابع انسانی به طور مستقیم به عملکرد آن‌ها مرتبط است و منابع انسانی یک منبع ایجاد مزیت رقابتی است. شایستگی‌های منابع انسانی باید متناسب با اهدا ف استراتژیک سازمان باشد و همچنین این شایستگی‌ها، باید قابل اندازه‌گیری و قابل بهبود باشند.از آنجا که نمی‌توان همه فرایندهای منابع انسانی را در زمان کوتاه مستقر کرد، از این‌رو استاندارد 34000 به صورت تدریجی و مرحله‌ای طراحی شده‌است. هر مرحله تکاملی یک تغییر منحصر بفرد را در فرهنگ سازمانی می‌طلبد تا بتوان زمینه مناسب را برای جذب، حفظ و توسعه منابع انسانی فراهم کرد.یکی از ویژگی‌های استاندارد 34000 آنست که به‌عنوان یک سیستم یکپارچه در راستای اهداف، استراتژی‌ها و نیازهای سازمانی، بلوغ ایجاد می‌کند. 

نظر دهید