پیشنهاد توزیع کتاب‌های درسی توسط کتابفروشی‌ها با سود 8 درصد

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه توزیع کتاب‌های درسی دوره متوسطه دوم از طریق مدرسه در سال قبل، باعث صرفه جویی در مصرف یک هزار و 200 تُن کاغذ شد، گفت: اگر ثبت‌نام کتاب‌های درسی به صورت اینترنتی انجام نشود بین 10 تا 12 درصد کتاب باید بیشتر تولید شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به نقل از تسنیم، محمد مهدی کاظمی در پاسخ به این پرسش " آیا امسال هم توزیع کتاب‌های درسی توسط این سازمان انجام خواهد شد؟ " اظهار کرد:‌ عده‌ای مطرح می‌کنند چرا توزیع کتاب‌های درسی توسط کتاب فروشی‌ها انجام نمی‌شود و سازمان پژوهش، کتاب‌فروشی‌ها را حذف کرده‌ است اما این سخنان درست نیست و آن را تکذیب می‌کنم.

وی افزود: جلسات متعددی را با اتحادیه کتاب فروشان استان تهران، البرز، شهرستان‌های استان تهران و 10 استان دیگر داشتیم. در این جلسات پیشنهاداتی را ارائه و ضوابطی را تعیین کردیم و مقرر شد اتحادیه کتاب فروشی‌ها نظر خود را به سازمان اعلام کند اما هیچ پاسخی دریافت نکردیم.

پیشنهاد توزیع کتاب‌های درسی توسط کتابفروشی‌ها با سود 8 درصد

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه نرخ پیشنهادی سود توزیع کتاب‌های درسی به کتابفروشی ها با توجه به حجم کتاب‌های درسی رقم بالا و عدد قابل توجهی است، گفت: پیشنهاد سازمان سود 8 درصد بود چرا که اگر سود افزایش پیدا کند قیمت تمام شده کتاب‌های درسی نیز افزایش می‌یابد.

کاظمی ادامه داد: اتحادیه کتاب‌فروشی‌ها معتقد است، ثبت‌نام کتاب‌های درسی به صورت اینترنتی انجام نشود اما سیاست سازمان به منظور توسعه دولت الکترونیک و دسترسی آسانتر اولیاء و دانش آموزان، تأکید  بر ثبت‌نام اینترنتی است و توزیع می‌تواند توسط کتاب فروشی‌ها یا مدارس انجام شود، اگر کتاب‌فروشی‌ها شرایط سازمان پژوهش را بپذیرند می‌توانند کتاب‌های درسی را توزیع کنند.

وی افزود: سال گذشته که کتاب‌های درسی دوره متوسطه دوم را از طریق مدارس توزیع کردیم، یک هزار و 200 تُن کاغذ کمتر مصرف شد یعنی به ازای این میزان کاغذ، ارز کمتری از کشور خارج شد و پرت منابع نداشتیم، اگر این میزان کاغذ صرف چاپ کتاب‌های درسی می‌شد اما کتاب‌ها اضافه می‌آمد و مجبور به خمیر کردن آنها بودیم و همین باعث افزایش قیمت تمام شده کتاب درسی می‌شد.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان کرد:‌ اگر ثبت‌نام کتاب‌های درسی به صورت اینترنتی انجام نشود  بین 10 تا 12 درصد کتاب باید بیشتر تولید شود و در اختیار کتاب فروشی‌ها قرار بگیرد.

اولویت توزیع کتاب‌های درسی توسط کتاب فروشی‌هاست

کاظمی مطرح کرد: ماه‌های دی و بهمن جلساتی را با اتحادیه کتاب فروشی‌ها داشتیم و از آنها خواستیم اطلاعات کتاب فروشی‌ها را در اختیار ما قرار دهند تا در سامانه ثبت سفارش کتاب‌های درسی قرار بگیرد همچنین در جلسه‌ای که هفته گذشته با ادارات آموزش و پرورش استان‌ها داشتیم اعلام کردیم با اتحادیه کتاب فروشی‌های استان خود صحبت کنند و اگر پذیرفتند با نرخ 8 درصد کار توزیع را بر عهده بگیرند، ساز و کار آن را فراهم می‌آوریم.

کتاب‌فروشی‌ها سود 17 درصد را می‌خواهند

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: حتی اگر نرخ سود را 7 درصد در نظر بگیریم 21 میلیارد تومان می‌شود و اگر آن را تقسیم بر 760 منطقه آموزشی کنیم مشخص می‌شود هر منطقه چقدر سود خواهد کرد؟ ما تأکید کردیم توزیع کتاب‌های درسی در دوره متوسطه اول و دوم توسط کتاب فروشی‌ها اما با نرخ سود 8 درصد انجام شود ولی آنها نرخ سود 17 درصد را تقاضا دارند و می‌خواهند ثبت‌نام الکترونیک نباشد و به شیوه سنتی و دستی انجام شود.

 

کاظمی در پاسخ به این پرسش برای اینکه مشکلات سال گذشته تکرار نشود، ‌ چه تدابیری اتخاذ کرده‌اید، بیان کرد: بخشی از اشکالات سال گذشته به این دلیل بود که کار توزیع کتاب در متوسطه نظری برای نخستین بار بر عهده مدارس بود و هماهنگی و تبیین لازم صورت نپذیرفته بود. از سوی دیگر بخشی از مشکلات به توزیع ارتباط نداشت به عنوان مثال دانش‌آموز سفارش را ثبث اما مدرسه او تغییر کرده بود یا در پایه نهم هنوز انتخاب رشته را انجام نداده و ثبت نام نکره بودند اگر ثبت‌نام‌ها در موعد مقرر انجام شود هیچ مشکلی در توزیع نخواهد بود.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در پاسخ به این پرسش یعنی معتقدید توزیع کتاب‌های درسی در استان‌ها مشکلی نداشت پس چگونه بخشی از کتاب‌ها به بازار آزاد و میدان انقلاب رفت، گفت:‌ تخلفاتی در تهران رخ داد و فردی که متخلف است باید به آن رسیدگی شود؛ امسال با نظارت ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها امیدواریم این اتفاق نیفتد البته مشکلات کمتر از یک دهم درصد بود اما چون حجم بالاست و 15 میلیون دانش‌آموز داریم یک دهم درصد آن 15 هزار نفر را شامل می‌شود.

وی بیان کرد: مشکلات سال گذشته پررنگ‌تر از سال‌های قبل شد چون افرادی که با بحث توزیع توسط سازمان پژوهش مشکل داشتند به آن دامن زدند همچنین برخی کتاب‌هایی که در بازار آزاد توزیع شد، بیرون چاپ شده و در بازار توزیع می‌شد.

کاظمی گفت:‌ برای سال تحصیلی 1399-1400 جلساتی با مدیران استان‌ها و کارشناسان توزیع داشتیم تا مشکلات کمتر شود.

بخش: 

نظر دهید