انتظارات رئیس سازمان از همکاران اداری و طرح و برنامه

نشست رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با مدیران و کارشناسان  حوزه طرح، برنامه، تشکیلات و اداری معاونت توسعه منابع و پشتیبانی سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، این نشست صمیمی روز سه‌شنبه 24 تیر ماه در سالن جلسات طبقه هشتم سازمان برگزار شد. در ابتدا جناب آقای دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش اظهارداشت:این جلسه یک نشست صمیمی و عمومی است، بنده نکاتی را مطرح می‌کنم و سپس پیشنهاد، نظر و تجربیات شما را خواهیم شنید زیرا اینگونه جلسات برای من و همکارانم بسیار مفید خواهد بود.

 نیازمند انجام کار جهادی

ایشان ادامه داد: کشور عزیز ما به انجام کارها از جنس مدیریت جهادی احتیاج دارد. در بررسی‌های دقیق‌تری که از این سازمان در همین مدت کوتاه داشتم، دیدم کارهای خوب زیادی در گذشته انجام شده اما کارهای فراوان دیگری هم وجود دارد که انجام نشده است از جمله این کارها بهره مند نبودن سازمان از خیلی از منافع مشروع خود است؛ به طور مثال سازمان پژوهش، املاک زیادی دارد که متاسفانه منافع مشروع خیلی از این املاک به سازمان پژوهش نمی‌رسد. اگر بخواهیم همین ضلع از کارهای سازمان را زنده کنیم و نگذاریم حق سازمان را بیرونی‎ها ضایع کنند کار بزرگی کرده ایم.

بخش حقوقی سازمان باید فعال شود، اگر اینطور نباشد نمی‌توانیم حقوق حقه سازمان را احیا کنیم. احیای این امور نیازمند کارهای حقوقی ظریف و پیگیری‌های دقیق است.

 دکتر ملکی با اشاره به شرایط کشور به لحاظ شیوع ویروس کرونا و آسیب های این پدیده یادآور شد:این شرایط باعث شده حساسیت ها و احتیاط های مختلفی را در نظر بگیریم و در این فضا به دنبال ارائه خدمات باشیم.

ویژگی‌های کار در قسمت اداری و مالی

یکی از بارزترین ویژگی های اصلی کار در بخش اداری و مالی که در بخش های دیگر یا وجود ندارد و یا اینکه به این مقدار نیست، بحث پشتیبانی از همه کارها است.قسمتی که در حال برنامه‌ریزی درسی می باشد زمانی به اهدافش می رسد که شما پشتیبان باشید. در واقع واژه پشتیبانی یک واژه حیاتی است. همه ما باید تلاش کنیم که این سازمان به اهدافش برسد  چرا که همه منتظرند ببینند سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی  چه کاری انجام می دهد.
حساسیت و ظرافت کار شما خیلی بالاست. هر کارمندی که وارد سازمان می شود هر قدر هم مخلص باشد دنبال دو چیز خواهد بود 1- در پایان ماه دریافتی داشته باشد و زندگی‌اش را اداره کند 2- در شغل خودش ارتقا یابد که این دو انتظار به وسیله شما تأمین می شود.
کار شما شدیداً محتاج شاخص می باشد. در بسیاری از امور اگر شاخص وجود نداشته باشد نمی توان مدیریت کرد. به طور مثال اگر فردی به شما مراجعه کرد و خواستار توضیح درباره روال کار پرونده شد؛ شما بدون هیچ بحثی باید طبق قوانین و شاخص ها پاسخگو باشید.
در بخش اداری و مالی به افراد سالم نیاز است که خدا را شکر در این بخش افراد بسیار سالم، امین، متدین و عالم وجود دارد. این سلامت افراد باعث آرامش خاطر می ‌شود؛ از سوی دیگر آقای دکتر مرتضایی معاون محترم  پشتیبانی، فردی متدین ارزشی سالم و شناخته شده است.

 انتظارات از بخش اداری و مالی

1.      همراه تحول باشید.

2.      صیانت از اموال و حقوق سازمان.

3.      کارگشایی.

4.       خبره گی کارشناسی و یافتن راهکارهای جدید .

5.      شفافیت در حرف زدن با کارکنان.

6.      نظارت بر همه کارها.

7.      رعایت عدالت در امور و پرهیز از هرگونه جایگزینی رابطه به جای ضابطه.

8.      استفاده از همه ظرفیت های قانونی.

9.      تعریف فرآیندها در کارها.

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی منحصر به فرد است و ثانی ندارد اینطور نیست که بگوییم این سازمان چیزی را خراب کرد اشکالی ندارد سازمان دیگری اصلاح می‌کند. این حساسیت ها جهت تذکر و یادآوری به خودم است که بگویم ما در جای حساسی کار می کنیم و تولیدات این سازمان نسخه مشروع و مقبول نظام برای همگان است.

 در ادامه تعدادی از همکاران حاضر در جلسه نظرات خود بیان کردند که اهم نظرات به شرح زیر است:

Ø     حجم بالای فعالیت ها در بخش حقوقی

Ø     دادن اختیار بیشتر به بخش حقوقی

Ø     توجه به منابع انسانی

Ø     امنیت شغلی افراد

Ø     رعایت حقوق همکاران

Ø     ایجاد نظام رتبه‌بندی و ارتقای متقن و شفاف

Ø     ارتقای تراز سازمانی

 

 در بخش دیگری از این نشست آقای دکتر مرتضایی معاون توسعه منابع و پشتیبانی ضمن پاسخگویی به سوالات مطرح شده، در خصوص بازآرایی ساختار سازمان، ممنوعیت قانونی توسعه ساختار، کاهش 65 درصدی پست‌های سازمان طی سالهای قبل و تاثیرات آن در مأموریت‌های امروز، تمهید اقدامات لازم در خصوص گره گشایی از مشکلات همکاران و بازبینی آیین نامه ها به منظور کمک حداکثری به همکاران توضیحاتی ارائه نمود.

 دکتر حسن ملکی در جمع بندی این نشست با تاکید بر اهمیت توجه به منابع انسانی یادآور شد:باید الگویی برای جذب نگهداشت و ارتقاء نیروی انسانی که مهمترین سرمایه سازمان است داشته باشیم. توجه به نیروی انسانی دو وجه دارد یکی وجه وضعیت موجود است و  وجه دیگر جذب نیروی انسانی برای آینده سازمان است که باید هر دو بخش با دقت و سنجیده عمل شود.

 نظام رتبه بندی و ارتقای همکاران، توجه به اصلاح آیین نامه‌ها، صراحت و شفافیت در امور، دقت در تکمیل فرایند بازآرایی ساختار، ساماندهی اموال و املاک سازمان  و توجه به بخش حقوقی نکات مهمی بودند که آقای دکتر ملکی بیان داشت.

 

نظر دهید