93 درصد کتاب‌های جدیدالتالیف آماده سازی شدند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژ<هش و برنامه ریزی آموزشی، لیدا نیک‌روش در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا در خصوص کتاب‌های جدیدالتالیف سال تحصیلی 96-97 اظهار داشت: در شاخه نظری 28 عنوان و در  شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش بیش از200 عنوان کتاب جدیدالتالیف برای پایه یازدهم آماده سازی شده و پروسه چاپ آن شروع شده است.

وی درخصوص کتاب‌های جدید رشته های هنرستانی گفت: این کتاب‌ها مربوط به 32 رشته است که شامل کتاب های اصلی، همراه هنرجو و همراه هنرآموز است. همچنین در رشته های فنی‌حرفه ای تعدادی کتاب مشترک مانند شیمی، زیست شناسی و فیزیک داریم که در سال‌های گذشته این کتاب‌ها با شاخه نظری مشترک بود ولی از دوسال پیش، از پایه دهم، این کتاب‌ها مخصوص دانش آموزان فنی‌حرفه ای تالیف شد.

مدیر کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت‌ آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که کتاب‌های جدید در چه مرحله از تولید قرار دارند گفت: تا امروز 93 درصد کتاب‌ها آماده سازی شدند و سفارش چاپ آنها به اتمام رسیده، 7 درصد باقیمانده هم در مراحل پایانی آماده سازی هستند که قبل از شروع سال تحصیلی چاپ همه آنها به پایان می رسد. 

وی با اشاره به حساسیت موجود درخصوص محتوا و شکل کتاب های درسی گفت: یک کتاب جدید 7 بار نمونه خوانی می شود تا مشکلی به لحاظ متن و تصاویر نداشته باشد. 

کتاب‌های پایه دهم 50 درصد از منظر هنری تغییر داشتند

نیک روش در ادامه به آماده سازی کتاب های پایه دهم اشاره کرد که سال گذشته جدیدالتالیف بودند و درخصوص تغییرات اعمال شده بر آنها برای سال دوم گفت: این کتاب ها حدود 50 درصد تغییر کلی داشتند که این تغییرات لزوما محتوایی نیست و ممکن است به لحاظ صفحه آرایی، فونت و تصاویر عوض شده باشند. البته کتاب هایی هم داشتیم که اصلا تغییر نداشتند.

غیر از یازدهم در هیچ پایه‌ای کتاب چاپ ‌نشده نداریم

مدیر کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اتمام چاپ کتاب های پایه ابتدایی، متوسطه اول و پیش دانشگاهی در اواخر سال 95 گفت: تغییر این کتاب ها جزئی بوده و حداکثر 15 درصد تغییر داشته اند بنابراین مراحل چاپ آنها سال گذشته به اتمام رسیده و حتی 60 درصد از توزیع این کتاب ها هم انجام شده است.

نظر دهید