حل مشکل سنوات بازنشستگی همکاران فرهنگی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با حضور در استودیو الفبا از حل مشکل سنوات بازنشستگی همکاران فرهنگی خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علی الهیارترکمن درباره محاسبه سنوات بازنشستگی نیروهای حق التدریس و یا کسانی که قبل از استخدام در آموزش و پرورش سوابق بیمه ای داشته اند، گفت: اخیرا مشکلی برای معلمانی بوجود آمد که از ابتدا در استخدام آموزش و پرورش نبوده اند و سوابقی قبل از رسمی یا پیمانی شدن در آموزش و پرورش بصورت دیگری داشته اند( مانند سربازان، حق التدریسهای نیمه وقت و تمام وقت، یا در دستگاه دیگری مشغول به کار بودند و ...  ) و بعد از این سوابق به استخدام آموزش و پرورش (به صورت رسمی یا پیمانی) آمده‌اند، آموزش و پرورش سنوات این افراد را با توجه به قوانین موجود، در حکم کارگزینی لحاظ کرده است. زمانی که این افراد  با سی سال سابقه خدمت قصد بازنشسته شدن دارند، سازمان بازنشستگی کشوری جهت لحاظ سنوات بازنشستگی، سوابق قبل از استخدام این افراد در آموزش و پرورش را با آخرین حکم کارگزینی محاسبه می کند و مبلغ بزرگی را جهت احتساب این سنوات مطالبه می‌کند. با توجه به اینکه سنوات سی سال خدمت این افراد تمام شده، چاره‌ای جز پرداخت این مبلغ نخواهند داشت و بخش بزرگی از پاداش بازنشستگی خود را برای این مطالبه باید به سازمان بازنشستگی کشوری پرداخت کنند.

الهیار ترکمن افزود: به استناد ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری، هر مستخدم دولت که سنوات غیر رسمی داشته باشد و بعد از مدتی به مستخدم رسمی یا پیمانی دولت تبدیل شود، می تواند سنوات دوران غیر رسمی‌اش را منتقل کرده و ملاک پرداخت کسورات بازنشستگی این سنوات، بر اساس اولین حکم رسمی کارگزینی‌اش خواهد بود.

بعنوان مثال اگر فردی در سال 70 اولین حکم رسمی اش را گرفته باشد و قبل از سال هفتاد، 4 سال سنوات غیر رسمی داشته باشد و این چهار سال در حکم کارگزینی آموزش و پرورش لحاظ شده باشد، در سال 96  سی سال سنوات خدمتش پایان می یابد و می تواند بازنشسته شود.  اگر این فرد در طول بیست و شش سال گذشته حق بازنشستگی آن 4 سال را پرداخت نکرده باشد، باید این مبلغ  را بر اساس اولین حکم رسمی کارگزینی که در سال 70 برایش صادر شده، پرداخت کند.

اخیرا سازمان بازنشستگی این قانون را اعمال نکرده و تفسیر دیگری از قانون انجام داد و محاسبه سنوات بازنشستگی را بر اساس آخرین حکم کارگزینی( برای امسال سال 96) محاسبه می کند که مبلغ مورد محاسبه  بسیار بالا می شود و بخشی بزرگی از پاداش بازنشستگی برای تصفیه حساب به صندوق بازنشستگی باید پرداخت شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: این موضوع مورد نگرانی وزارت آموزش و پروش از جمله وزیر محترم بوده است و باعث گردید تا ایشان دراین مورد چند نوبت در هیات دولت صحبت نماید و با وزیر رفاه چند نوبت گفتگوی شفاهی داشته باشد، همچنین جلسات مختلفی با سازمان بازنشستگی کشوری درباره این موضوع برگزار شد. نهایتا خروجی این جلسات و پیگیری‌ها منجر شد تا استعلامی از سازمان امور استخدامی شود که در پاسخ به این استعلام گفته شده است، به استناد ماده 85 و 105 قانون خدمات کشوری، کسانی که خدمت تمام وقت یا نیمه وقت داشته باشند، باید به استناد اولین حکم رسمی آنها  محاسبات کسورات بازنشستگی انجام گیرد.

وی گفت در حال حاضر سازمان بازنشستگی کشوری به استناد همین استعلام سازمان امور اداری و استخدامی کشور، محاسبه پرداخت سنوات بازنشستگی را انجام می دهد و این مشکل برای همکاران ما که در آستانه بازنشستگی هستند و مبالغ زیادی که بعضا ممکن بود شامل بخش عمده ای از پاداش پایان خدمت شان را شامل گردد، حل شده است.

وی گفت: از مبلغ کسورات بازنشستگی،9 درصد آن سهم کارمند و 5/13 درصد آن سهم کارفرما است وآموزش و پرورش درباره پرداخت آن مشکلی ندارد.

الهیار ترکمن درباره اینکه چه افرادی در آموزش و پرورش باید مراقب احتساب سنوات بازنشستگی شان باشند گفت: در سال 88 به استناد  قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی، گروهی از کسانی که سنوات غیر رسمی داشتند و این افراد بصورت تمام وقت ( 24 ساعت تدریس در هفته ) یا پاره وقت ( کمتر از 24 ساعت) مشغول بکار بودند که مشمول استخدام در آموزش وپرورش قرار گرفتند.

برای کسانی که حق التدریس تمام وقت داشتند  محاسبه سنوات آنها به صورت ماده 85 قانون خدمات کشوری روال داشت و انجام شد و برای کسانی که بصورت پاره وقت حق التدریس داشتند، برای حل مشکل این افراد، مجلس یک بازه زمانی یکساله را در نظر گرفته که این افراد اگر خدمات پاره وقت خود را منتقل نکرده اند، بیاییند و آن را منتقل کنند. این قانون ( ماده 85 و قانون مجلس) زمانی که به سازمان بازنشستگی کشوری فرستاده شد، این سازمان با تفسیرهای خودش، بجای اولین حکم رسمی، مبنای روز قانون محاسبه کسورات سنوات بازنشستگی قرار داد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: اجرای این قوانین برعهده سازمان بازنشستگی است و افراد پس از پایان خدمت شان در دستگاه مربوطه به سازمان بازنشستگی کشور ارجاع می شوند تا حکم بازنشستگی آنان صادر شود و حقوق بازنشستگی شان جاری شود  و دیگر در اختیار وزارت آموزش و پرورش نیست. ما این موضوع را برای عدم تضعیع حقوق همکارانمان پیگیری کردیم و تا زمانی که همگی همکاران ما احکام بازنشستگی شان صادر شود، پیگیر هستیم و اجازه نمی دهیم حق و حقوق همکارانمان در این زمینه تضعیع گردد.

علی الهیار ترکمن در این خصوص به تمامی همکاران فرهنگی توصیه اکید کرد:  هرکسی که در طول خدمتش سنواتی غیر از سنوات رسمی یا پیمانی دارد ( مانند سربازان، حق التدریس‌های نیمه وقت و تمام وقت، یا در دستگاه دیگری مشغول به کار بودند و ... ) و این سنوات را هنوز منتقل نکرده و یا محاسبه مبلغ پرداختی به سازمان بازنشستگی را انجام نداده،  هرچه زودتر، تا زمانی که این قانون جاری است، تفسیر قانون عوض نشده  و سازمان بازنشستگی این کار را انجام می دهد، پیگیر احتساب این سنوات باشند و به مرور زمان نسپارند.

نظر دهید