بازآرایی ساختاری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی متناسب با سند تحول

مدیرکل اموراداری و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تأکید بر ضرورت اجرای بازآرایی ساختاری و تشکیلاتی در این سازمان، روند اجرای این بازآرایی را تشریح کرد.

ابراهیم شکا در گفت و گو با روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، به مروری بر تاریخچه "ساختار سازمانی" این سازمان پرداخت و اظهارداشت: درباره ساختار سازمانی، تعاریف زیادی مطرح شده است اما به‌صورت کلی می‌توان گفت که ساختار سازمانی شیوه یا فرآیند و یا چارچوبی است که مدیران ارشد متأثر از اهداف، استراتژی، محیط سازمان، فناوری و اندازه سازمان‌، برای تقسیم و تفکیک و هماهنگی وظایف و فعالیت‌های سازمان به کار می‌گیرند تا فعالیت‌های عوامل اجرایی را هماهنگ و کنترل کنند.

ساختارسازمانی، اهداف و اشارات

وی افزود: ساختار سازمانی، به روابط میان اجزای یک مجموعه ساماندهی‌شده، حدود اختیارات، سلسله مراتب و تقسیم و توزیع وظایف اشاره دارد و هدف از طراحی ساختار سازمانی آن است که «نیروی انسانی و منابع موجود به گونه‌ای هماهنگ و ترکیب شوند که به برهم نیروزایی و افزایش کارایی منابع موجود بیانجامد».

مدیرکل امور اداری و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه ساختار سازمانی را می‌توان به‌صورت نمودار سازمانی که نماد قابل رؤیت از کل فعالیت‌ها و فرآیندهای سازمان،  نشان داد؛ اظهارداشت: این ساختارها نسبت به شرایط محیطی و محتوایی مختلف یعنی محیط‌های دارای تغییر و با ثبات، طراحی متفاوتی دارند که بر دو نوع ساختار ارگانیک یا زیستی و ماشینی نام‌گذاری شده است.

تاکنون 11 مرتبه ساختار سازمانی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تغییر کرده است

وی با اشاره به تاریخچه ساختار سازمانیِ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: براساس مطالعه مستندات موجود در مرکز اسناد سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی که حدود 90 سال قدمت دارد، فرایند تغییرات ساختار سازمانی با توجه به اقتضای شرایط موجود تاکنون 11 مرتبه صورت گرفته است.

اولین مرتبه بازآرایی ساختار

شکا ادامه داد: مرتبه نخست  مربوط به برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی دوره ابتدایی تا پایان دوره متوسطه در سال 1308 بود که بنا به تصویب هیئت دولت برعهده «اداره امتحانات و برنامه‌ها» که در انحصار دولت و وزارت فرهنگ وقت بود قرار گرفت و این اولین ساختار سازمانی رسمی تألیف کتب درسی بود.  در سال 1317 نیز کار تهیه و چاپ کتب دبیرستانی به هیئتی از استادان و دبیران مطلع واگذار شد.

مدیرکل اموراداری و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه در تیرماه 1334 دومین ساختار سازمانی به توصیه مستشاران خارجی ایجاد شد گفت: در آن زمان قسمت «برنامه» از اداره امتحانات و برنامه‌ها جدا و اداره‌ای تحت عنوان «اداره کل مطالعات و برنامه‌ها» زیر نظر معاون آموزشی وزیر تأسیس شد.

وی افزود: فعالیت‌های این اداره کل که بسیار وسعت پیدا کرده بود، منجر به ایجاد سازمان کتاب‌های درسی در سال 1346 با مجوز مجلس وقت شد که این موضوع ضرورت و سومین ساختار مربوطه را نیز رقم زد.

مدیرکل اموراداری و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه با توجه به موازی بودن فعالیت سازمان کتاب‌های درسی با مرکز تحقیقات و برنامه‌ریزی درسی بالاخره در سال 1355 لایحه قانونی تشکیل سازمان پژوهش و نوسازی آموزش به تصویب مجلس وقت رسید اظهارداشت: بدین ترتیب سازمان کتاب‌های درسی و دفتر تحقیقات و برنامه‌ریزی درسی دفتر انتشارات آموزشی و تکنولوژی آموزشی تحت پوشش سازمان پژوهش قرار گرفت و با این ترکیب، ساختار سازمانی برای چهارمین بار تغییر یافت.

شکا ادامه داد: در تاریخ 25 اسفند 1358 براساس ماده واحده‌ای که در شورای انقلاب اسلامی به تصویب رسید نام سازمان به نام فعلی تغییر کرد و ترکیب اعضای شورای سازمان نیز اصلاح شد. به این ترتیب تشکیلات جدید از سال 1359 به مرحله اجرا گذاشته شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه شورای سازمان پژوهش در سال 1361 مبنی بر تغییر تشکیلات سازمان با ایجاد دو معاونت جدید، برای پنجمین بار ساختار سازمانی اصلاح شد گفت: این تغییر نیز تا سال 1364 دوام داشت و مجدداً به‌صورت تشکیلات تأیید شده سال 1359 تغییر یافت و ششمین تغییر ساختاری را نیز رقم زد.

مدیرکل اموراداری و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: به همین روال در سال‌های 1370، 1377، 1384 و 1390 نیز ساختار سازمان پژوهش با توجه به تصمیم شورای سازمان و اقتضای تقسیم وظایف و فعالیت‌های مرتبط با سایر بخش‌های درون سازمانی و اسناد بالادستی در وزارت آموزش و پرورش و برون سازمانی تغییر کرده است؛ این ساختار در حال حاضر نیز برای یازدهمین بار در حال تغییر است.

شکا ابراز امیدواری کرد که با توجه به تجربیات گذشته، انتظارات و رویکردهای جدید و به‌روز سازمان و نشست ها و جلسات کارشناسی مربوطه، ساختاری مناسب و متناسب با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ایجاد شود و پاسخگوی نیازهای محتوایی، پژوهشی و برنامه‌ریزی آموزشی و درسی باشد.

نظر دهید